İletişim ve SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1E-ticaretin Avantajları Nelerdir?
Gelişen teknoloji ile birlikte E-ticaret yaygınlığı büyümeye devam ediyor , peki bu kadar hızlı gelişen e-ticaretin avantajları nelerdir?
*E-ticaret geleneksel perakendeciliğe göre daha düşük maliyetlidir.
*Marka bilincinizi daha kolay arttırırsınız
*7/24 açık bir mağazaya sahip olursunuz
*Mağazanıza her an her cihazdan ve her noktadan ulaşma imkanı sağlarsınız
*Stoklarınızı kolayca eritebilirsiniz
*Kampanya ve indirim sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz
*Çeşitli kategori ve yüzlerce ürün sunabilirsiniz
*Kullanıcılar ihtiyaçları olan ürünlere hızlıca erişebilirler.
2E-ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler
Siz de e-ticaret sitenizi kurarak aynı gün içerisinde e-ticaret dünyasına giriş yapabilirsiniz. E-ticaret ile daha fazla kişiye erişebilir, satışlarınızı arttırarak işinizi büyütebilirsiniz.
* E-ticaret sitesi kurmak için;
*Vergi mükellefi olmanız gerektiğinden bir firmanızın olması şarttır.
*Ürün ve hizmet çeşitliliğini belirlemeniz,
* Ürün gönderimleriniz için bir kargo firması ile anlaşmanız
*Kullanacağınız ödeme yöntemlerini seçmeniz, ve
*İhtiyaçlarınıza uygun güvenli bir e-ticaret altyapısı da gereklidir.
3E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
E-ticaret sitesi nasıl kurmak sorusunun cevabı aslında çokta zor değil. Artık bir e-ticaret sitesi kurmak, facebook hesabı açmaktan daha kolay. Ticarin sizin için her şeyi hazırlamış durumda. Hemen ihtiyacınız olan e-ticaret paketlerinden birini seçin ve sanal pos'uda içinde hazır bir şekilde e-ticaret'e ve ödeme almaya başlayın! Bundan sonraki adımda tek yapmanız gereken çok basit bir panel üzerinden ürünlerinizi girmek ve satış yapmaya başlamak.
Daha fazla satış yapabilmeniz için, e-ticaret sitenizin reklamları ile uğraşmamak için Google Partneri Ticarin yine yanınızda! Sertifikalı reklam uzmanlarımızdan birebir satış ve reklam desteği tabi ki ilklerin öncüsü Ticarin'de!
Sizde e-ticaret sitenizi kurmak için hemen bizimle iletişime geçin, 1 günde e-ticaret sitenizi kurun!
4İnternetten Nasıl Satış Yapılır?
İnternetten nasıl satış yapılır?
Dünyada ve Türkiye'de gelişen teknoloji ile birlikte artık ticaret internette dönmeye başladı ve bu gelişmelere bağlı olarak elektronik ticaretin popülariteside her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Halihazırda bir çok firma da yüksek maliyetler nedeniyle fiziki mağazalarını kapatıp elektronik ticaretin avantajlarından yararlanarak satışlarına online tarafta devam etme kararıda almaktadır. Bu yükselişi ve trendleri Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) araştırma sonuçlarına görede görebilmekteyiz , Türkiye'de mobil cihazlardan alışverişin payı giderek yükseldi ortalama sepet tutarı ise 266 TL görünüyor.En çok alışveriş yapan yaş grupların ise; %33 18-24 yaş arası, %31 35-44 yaş arası olduğunu belirtiliyor.

IAB ABD'nin 19 Ülkeyi İçeren Mobil e-Ticaret-Global Perspektif Araştırması'na göre, Mobil alışverişte Türkiye, %44'lük bir oranla ilk sırada yer alıyor. Online alışveriş trendleri ise Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerde ise artıyor, kullanıcılar ürün araştırma ve satın almaların çoğuna ise mobil cihazlarından başlamakta ve farklı bir cihazda satın alma işlemini tamamlamaktadır. Bu rakamlara göre e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması bir e-ticaret sitesinin başarılı olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

E-ticarette 2018 hedefi 170 milyar TL 2023 hedefi ise 350 milyar TL
Rakamlara bakıldığında Türkiye, e-ticarette henüz istenildiği seviyeye gelebilmiş değil, toplam perakende ticaretin sadece yüzde 2'si internetten yapılmakta. Her 10 kredi kartından sadece 1,2'si internetten alışveriş için kullanılmış. Gelişmiş ülkelerde ise online perakendenin toplam içindeki payı yüzde 10'un üzerindedir. Devlet tarafından ülkemizde e-ticaretin gelişmesi için çeşitli çalışmalar hız kazanmış 2016 yılı içerisinde elektronik ticaretin düzenlemesi hakkında ki kanun yürürlüğe girmiş ve e-ticareti geliştirme hedefleri kapsamında ki çalışmalar doğrultusunda Online kanallar üzerinden ürün ve hizmet satan şirketlerden, web hizmet sağlayıcılarına; kargo şirketlerinden, ödeme hizmeti sağlayıcılarına tüm kesimlerin yer aldığı e-ticaret meclisi kurulmuştur.

Türkiye'de e-ticaretin yükselişi ve dünyada etkin bir rol üstlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sizde online satış sitenizi açarak bu pazar içerisinde yer alabilir ülkemizde e-ticaretin istenilen hedeflere ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Küçük-büyük ölçekli işletmeler, ev hanımları, girişimciler dahil internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes düşük maliyetler ve iş modellerine uygun hazır e-ticaret paketleri ile aynı gün içerisinde online satış siteleri açarak internet üzerinden satış yapmaya başlayabilirler.Daha önce hiçbir şekilde internetten satış yapmamış bir e-ticaret deneyimi olmayan, yeni bir e-ticaret sitesi açarak online satış yapan firmaların/markaların bir çoğu doğru bir iş planı ve doğru bütçe kullanımı ile internetten üzerinden oldukça başarılı satışlar yapmış, yapmakta ve kazançlarının büyük kısmını online ticaretten kazanmaktadır. Bilinen bir markanız olmayabilir ya da niş bir pazara giriş yapmak isteyebilirsiniz internet üzerinden geniş kullanıcı ağına erişim sağlayarak dünyanın her noktasına e-ticaret siteniz ve dijital pazarlama çalışmalarınız ile ürünlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı yapabilirsiniz.

İnternetten satış çalışmalarınız ve başarılı bir online satış sitesine sahip olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bir iş planı hazırlayın
İnternet üzerinden ürün satış yapabilmek için, öncelikle bir plan oluşturmanız gerekli, satacağınız ürün ya da ürünler ne olacak, hangi ödeme yöntemlerini kullanmayı düşünüyorsunuz, kaç kişilik bir ekibiniz olacak, pazarlama faaliyetleriniz neler olacak vb. gibi bir ön çalışma yapılmalı, ardından kullanacağınız e-ticaret alt yapı seçimini yapmanız gerekli. Alt yapıyı seçerken planınıza en uygun yazılımı seçerek online satışlara başlayabilirsiniz. Tabi e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

Tek bir ödeme sistemi yerine birden fazla ödeme sistemi tercih edin
Online satış sitenizde birbirinden farklı ödeme yöntemleri kullanmanız rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak önemli etmenlerden biridir. Kullanacağınız ödeme yöntemlerini seçerken avantaj ve dezavantajlarına bakarak karar vermeniz daha doğru olacaktır. Örneğin, İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir ardından gelen ödeme yöntemi ise kapıda ödeme sistemidir. Kapıda ödeme sistemi ise iade oranının yüksek olmasından dolayı yüksek maliyetlerlede karşılaştırabiliyor. Kapıda ödeme, sanal pos(kredi katı ile ödeme), havale, mail order, cari ödeme vb. gibi bir çok ödeme yönteminide aynı anda e-ticaret sitenizde kullanabilirsiniz.

Hedef kitleniz sosyal medyada! Sosyal medyanın gücünü kullanın
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarında biride artık sosyal medyadır. Sosyal medya hesaplarınız e-ticaret sitenizin kimliği durumundadır diyebiliriz. Ziyaretçileriniz sizi tanımak için sosyal medya hesaplarınızı inceleyebilirler. Bu onlara karşı bir güven duygusu yaratmanızda oldukça önemlidir. Ya da müşterileriniz yeni ürünlerinizi ve sizin güncel haberlerinizi takip etmek için sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye başlayabilirler. Her sosyal medya hesabında olmanıza gerek yok hangi sosyal medya aracı sizin hedef kitleniz ile etkileşiminizi daha etkili sağlıyorsa ona ağırlık vermeniz yeterli olacaktır.

E-ticaret başarınızı arttırmak için dinamik bir yapı izleyin
Online ürün satışlarınızı arttırmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanabilirsiniz, ürün paylaşımlarınızı yaparken ürüne ait linkler ile yönlendirme yapmanız ufak bir örnek olabilir. Site için kampanyalar yapabilirsiniz. Hediye çeki, 3 al tek ödeme gibi birbirinden farklı kampanyalar müşterilerinizin satın alma algısını değiştirmede etkili olacaktır. Offline mağazanız ile entegre çalışamlar yapabilirsiniz. Sitenizin adını offline mağazanızda çeşitli çalışmalar ile daha çok geçirebilirsiniz ya da e-ticaret sitenizde hazırladığınız hediye çeklerini fiziki mağazanızda müşterilerinize internet siteniz üzerinden alışveriş yapmaları için dağıtabilirsiniz. Bunlar fiziki mağazanızdaki müşterileri internet sitenizden satın alma yapmalarını sağlayacak çalışmalardan bazılarıdır.

Ticarin'in dönüşüm arttırıcı kampanyaları ve mobil uyumlu responsive temaları ile rakiplerinizden farklı olabilir, internet üzerinden ürün satışlarınızı başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Şimdi test edin! Demo talep!
5E-ticaret sitenizin performansını nelere göre değerlendirmelisiniz?
Ölçümleyemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. E-ticaret sitenizin performansını neden değerlendirmeniz gerektiğinin kanıtı diyebiliriz. E-ticaret sitenizin başarılı olmasını sağlamak ve istediğiniz sonuçları elde etmeniz için performans değerlendirmesi yapmak, ziyaretçilerinizi tanımanızı, e-ticaret sitenizin eksik yönlendirini ve iyileştirilmesi gereken yerlerini bulmanızı, ilgili çeken alanlarını dahada etkili kullanabilmenizi sağlar. Performans değerlendirmesini yapabileceğiniz ücretli/ücretsiz bir çok araç mevcuttur. Bunların içinde en yaygın olarak kullanılanları Google Analytics ve Yandex Metrica'dır. Bu araçlar yardımı ile ziyaretlerin hangi kaynaklardan geldiğini, sitenizde/sayfalarınızda ne kadar süre geçirdiklerini, satın almaları, hemen çıkma oranlarını, yeni gelen ve geri gelen ziyaretçilerinizi, mobil ve masaüstü ziyaret raporlarını ve daha fazlasını detaylı olarak görebilirsiniz.
E-ticaret sitenizin performans değerlendirlemeleri için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz,
- Yeni ziyaretçileriniz ve geri gelen ziyaretçileriniz, bu raporu inceleyerek yeni gelen ziyaretçiler sitenizden hemen ayrılıyor mu ya da sitenizde vakit geçiriyorlar mı? Fikir edinebilirsiniz. Örn,Geri gelen ziyaretçi sayınız istediğiniz durumda değilse yeniden pazarlama kampanyalarını kullanarak ziyaretçileri yeniden sitenizle etkileşime geçmelerini teşvik edebilirsiniz.
- Mobil/masaüstü cihaz raporları, bu raporlar size ziyaretçilerinizin sitenize en çok hangi cihazlar ile eriştiğini ve cihazlardan satın alma vb.bir çok veriyi sunmaktadır. Örn; Mobil cihazlardaki hemen çıkış oranlarınız yüksekse, e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli hangi sayfaların hemen çıkış oranlarının yüksek olduğunu tespit edip iyileştirmeler yapmalısınız.
- Açılış sayfalarınızın, sepet, ödeme vb. sayfaların hemen çıkış, ortalama süre, ortalama sayfa gezinme raporlarını inceleyebilirsiniz. Örn, reklam verdiğiniz içeriğin ya da sayfanın ortalama kalış süresinin uzunluğuna ve kısalığına dikkat edebilirsiniz. Bu verdiğiniz reklamın ve reklamın gösterildiği hedef kitlenin içerikle ne kadar ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olacak etkenlerden biridir.
- Isı ve tıklama haritaları ile e-ticaret sitenizde ki kategori, buton vb. alanların popülerlik durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Örn; Isı ve tıklama haritaları yardımı ile anasayfanızda çıkan pop-upların performansını ölçebilirsiniz. Pop-upların çıkış butonları çok fazla kırmızı ise bu size pop-upların çokda fazla ilgi çekmediğini gösterebilir. Pop-upları Kaldırmak bir seçenek olabilir ya da içerikleri değiştirmek.
- Form doldurmak ya da satın almak sizin için ilk etkileşim faktörü ise bunları Google Analytics ve Yandex Metrica gibi araçlarda hedef olarak tanımlayarak dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz.
- Hemen çıkış oranlarını kontrol edin eğer bu oranlar %40'ların üzerindeyse ilgili sayfalarda mutlaka iyileştirmeler ya da yenilikler yapmanız gereklidir.
Bu ve bunlar gibi bir çok rapora erişerek e-ticaret sitenizi daha doğru anlayabilir ve sitenizi daha kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz. E-ticaret sitenizin başarısı sizin ziyaretçilerinizi tanımanıza ve sitenizi sürekli dinamik tutmanıza bağlı olduğunu söyleyebiliriz.
6İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler
Her gün her an binlerce kişi sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyorlar ve bu aramalarının %80'inden fazlasını ise mobil cihazları ile gerçekleştiriyorlar. Türkiye'de ve dünyada bu kadar hızla büyüyen online satış pazarında siz de e-ticaret sitenizi kurarak kısa bir süre içerisinde yer alabilirsiniz. E-ticaret sitenizi kurmak ve internetten satışa başlamak bazı koşullar gereklidir. Bu koşulları aşağıda sizler için bir araya getirdik.
Ürün
İnternetten satış yapmak istiyorsunuz ama henüz ne satacağınıza karar vermediyseniz ilk yapmanız gerekenin ürün ya da ürünleri belirlemek olduğunu belirtmemiz gerekli. Tek bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi birden fazla ürün çeşidide satabilirsiniz. Önemli olan ne satacağınızı belirlemeniz. Tek bir ürün ya da ürün grubu ile başlayarakta ürün yelpazenizi sonradan da genişletebilirsiniz.
Plan
Bir iş planınızın olması oldukça önemli. E-ticaret sitenizi açtınız ürünlerinizde belli fakat anlık olarak işlem yapmayı denerseniz bu şekilde bir çalışma metodundan bir verim alamayabilirsiniz. Bu sebeple kampanya dönemleri, ürün fiyatlandırması, özel günler, stok takibi/kontrolü vb. tüm çalışmalarınız için bir iş planı oluşturmanız hem size kolaylık sağlayacak hem de e-ticaret sitenizi daha iyi bir performans ile yönetmenizi sağlayacaktır.
Vergi Mükellefi Olmak
Vergi mükellefi olmak demek bir şirketinizin olması demek diyebiliriz. İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödemeler için fatura kesmeniz gerektiğinden dolayı bir şirketinizin olması gereklidir. Ayrıca sanal pos başvuruları, alternatif ödeme yöntemleri vb. Online olarak kredi kartıyla ödeme alabilmek için şirketinizin olması gereklidir. Eğer herhangi bir şirketiniz henüz yoksa bir şahıs şirketi kurarakta e-ticaret sitenizi açabilir internetten satışlara başlayabilirsiniz.
Alan Adı
E-ticaret sitenizi aktif etmek için bir alan adına ihtiyacınız var buda www.ornek.com, net, org vb. uzantılı olabilir. Alan adının bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biri olduğunu yeniden belirtmek isteriz. Alan adı seçiminizi yaparken akılda kalması oldukça önemlidir. Telaffuzu, yazımı kolay, başka bir site isminin kopyası olmayan, e-ticaret sitenizin içeriğini yansıtan alan adları tercih etmenizi öneririz.
Zaman
e-ticaret'e başlamakla süreç tamamlanmıyor aslında işin en önemli tarafı işin sürekliliğidir. Buna bağlı olarakta e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir. E-ticaret sitemi açtım kenarda beklesin müşteri nasılsa bir şekilde gelir diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet oldukça geniş bir alan ve sizin ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmanız gereklidir. E-ticaret siteniz için bir zaman planlaması yaparak sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz. Şayet e-ticaret siteniz için zaman ayırmazsanız sektörün dinamiklerinide kaçırmanız da oldukça olasıdır. Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için E-ticaret sektörünü, yenilikleri ve e-ticaret sitenizi sürekli takip etmelisiniz.
Bütçe
İnternetten satış yapmak için bir bütçe planlaması yapmanız gerekli diyebiliriz. Hazır bir altyapı mı kullanacaksınız yoksa farklı bir yöntem mi deneyeceksiniz, reklam çalışmaları için ne kadarlık bir harcama düşünüyorsunuz, ek olarak ürün, ödeme, kargo ve tedarikçi taraflarıda bütçe gerektiren unsurlar arasında yer almaktadır. E-ticaret için ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz çalışmalarınızı kolaylaştıracaktır.
Pazarlama Çalışmaları
E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internetten üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışamlarına ihtiyacınız vardır. Bunları geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri ki bunlar PR çalışamları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama bunlar ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb.çalışmaları olarak ayırabiliriz. Online ve offline reklam çalışamlarını bir arada yürüterekte e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalar için ajans ya da bir uzman desteği alarakta ilerleyebilirsiniz.
E-ticaret Altyapısı
İnternetten satış yapmak için bir e-ticaret sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. E-ticaret sitenizi kurarken hazır bir e-ticaret altyapısı ile başlamanızı öneririz. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ödeme sistemlerinden, arama motoru altyapısına kadar bir çok bileşeni içeriğinde barındırmaktadır. E-ticaret altyapınızı seçerken sunulan özellikler, hizmetler neler paket kullanımı için eğitim veriyorlar mı? incelediğiniz e-ticaret altyapısı mobil cihazlarla uyumlu mu değil mi? vb. hizmet kapsamında ne gibi destekler mevcut bunlara dikkat etmeniz gereklidir.
Ticarin e-ticaret altyapısı ile aynı gün içerisinde e-ticaret sitenizi açarak online satışlara başlayabilirsiniz. Demo isteyerek altyapımızı inceleyebilir müşteri temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla mı sorunuz var? Aradığınız cevapları bulamadınız mı?

Üstteki iletişim adreslerinden veya

aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşarak aklınıza takılanları, öğrenmek istediklerinizi detaylı sorabilirsiniz.

 

Bize ulaşmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.    Bize yazdığınız için teşekkürler.